Sort by

calvin has logged 96 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hot Chick

The Hot Chick

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Edge of Seventeen

Edge of Seventeen

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Justice League

Justice League

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry