Gozu has logged 73 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Detention

Detention

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Detention

Detention

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sadako 3D 2

Sadako 3D 2

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Hellfire!

Hellfire!

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
27
They Live

They Live

1988
×
★★★
Edit this entry  
27
Sadako 3D

Sadako 3D

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Spiral

Spiral

1998
×
Read the review Edit this entry  
26
Mori, The Artist's Habitat

Mori, The Artist's Habitat

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ring

Ring

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Little Miss Sumo

Little Miss Sumo

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Sadako

Sadako

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grudge

The Grudge

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
When the Last Sword Is Drawn

When the Last Sword Is Drawn

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fires on the Plain

Fires on the Plain

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Departures

Departures

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scabbard Samurai

Scabbard Samurai

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Midnight Diner

Midnight Diner

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Everest: The Summit of the Gods

Everest: The Summit of the Gods

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Survival Family

Survival Family

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
And Your Bird Can Sing

And Your Bird Can Sing

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Harmonium

Harmonium

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Survive Style 5+

Survive Style 5+

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Brave Father Online - Our Story of Final Fantasy XIV

Brave Father Online - Our Story of Final Fantasy XIV

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Underwater

Underwater

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mitsuko Delivers

Mitsuko Delivers

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cat In Their Arms

The Cat In Their Arms

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Tokyo Night Sky Is Always the Densest Shade of Blue

The Tokyo Night Sky Is Always the Densest Shade of Blue

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Tokyo Night Sky Is Always the Densest Shade of Blue

The Tokyo Night Sky Is Always the Densest Shade of Blue

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dear Etranger

Dear Etranger

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It Comes

It Comes

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Versus

Versus

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Living Hell

Living Hell

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Orozco the Embalmer

Orozco the Embalmer

2001
×
Read the review Edit this entry  
10
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Every Day a Good Day

Every Day a Good Day

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dawn Wind in My Poncho

Dawn Wind in My Poncho

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Brave Father Online - Our Story of Final Fantasy XIV

Brave Father Online - Our Story of Final Fantasy XIV

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
And Your Bird Can Sing

And Your Bird Can Sing

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
School-Live!

School-Live!

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
08
2LDK

2LDK

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry