Sort by

$am has logged 611 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
Read the review Edit this entry  
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
22
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
Read the review Edit this entry  
21
Artists and Models

Artists and Models

1955
×
Read the review Edit this entry  
21
At Sea

At Sea

2007
×
Read the review Edit this entry  
21
Dante's Inferno

Dante's Inferno

1911
×
Edit this entry  
20
Ghost Rider: Spirit of Vengeance

Ghost Rider: Spirit of Vengeance

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
Ghost Rider

Ghost Rider

2007
×
Read the review Edit this entry  
20
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
Read the review Edit this entry  
16
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
Read the review Edit this entry  
16
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
Read the review Edit this entry  
14
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Captain Kronos: Vampire Hunter

Captain Kronos: Vampire Hunter

1974
×
Read the review Edit this entry  
11
Monster on the Campus

Monster on the Campus

1958
×
Read the review Edit this entry  
11
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
Read the review Edit this entry  
10
Machete

Machete

2010
×
Read the review Edit this entry  
09
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Human Experiments

Human Experiments

1979
×
Read the review Edit this entry  
08
Don't Go in the House

Don't Go in the House

1979
×
Read the review Edit this entry  
08
The Purge

The Purge

2013
×
Read the review Edit this entry  
08
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
Read the review Edit this entry  
07
Song to Song

Song to Song

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
The Oblong Box

The Oblong Box

1969
×
Read the review Edit this entry  
05
Human Lanterns

Human Lanterns

1982
×
Read the review Edit this entry  
04
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
Read the review Edit this entry  
30
The Time Machine

The Time Machine

1960
×
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
Read the review Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry