Sort by

$am has logged 54 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Saw II

Saw II

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies!!?

The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies!!?

1964
×
Read the review Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jackie

Jackie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lion

Lion

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Microwave Massacre

Microwave Massacre

1979
×
Read the review Edit this entry  
18
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
When Worlds Collide

When Worlds Collide

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Week of the Killer

The Week of the Killer

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Faces of Death

Faces of Death

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Contamination

Contamination

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Killer Nun

Killer Nun

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Day of the Woman

Day of the Woman

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Boogey Man

The Boogey Man

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Don't Go in the Woods

Don't Go in the Woods

1981
×
Read the review Edit this entry  
06
Slave of the Cannibal God

Slave of the Cannibal God

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cannibal Ferox

Cannibal Ferox

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Reassemblage: From the Firelight to the Screen

Reassemblage: From the Firelight to the Screen

1983
×
★★½
Edit this entry  
05
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Blade in the Dark

A Blade in the Dark

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Bloodstained Butterfly

The Bloodstained Butterfly

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Strip Nude for Your Killer

Strip Nude for Your Killer

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry