Sort by

$am has logged 41 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Not I

Not I

1973
×
Edit this entry  
30
We Were Hardly More Than Children

We Were Hardly More Than Children

2019
×
Edit this entry  
30
Retrograde Premonition

Retrograde Premonition

2010
×
Edit this entry  
30
Unofficial Reality

Unofficial Reality

2005
×
Edit this entry  
30
Rip Van Winkle

Rip Van Winkle

1896
×
Edit this entry  
29
Up

Up

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wayward Fronds

Wayward Fronds

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
Sphinx On The Seine

Sphinx On The Seine

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Constellations

Constellations

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Cruel Optimism

Cruel Optimism

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Made of Air

Made of Air

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spaced Out

Spaced Out

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Kid

The Kid

1921
×
★★★½
Edit this entry  
18
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Donovan's Reef

Donovan's Reef

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
small roads

small roads

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Source Code

Source Code

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The 8 Diagram Pole Fighter

The 8 Diagram Pole Fighter

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Falls

American Falls

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rehearsals for Retirement

Rehearsals for Retirement

2007
×
Edit this entry  
08
Psalm IV: Valley of the Shadow

Psalm IV: Valley of the Shadow

2013
×
Read the review Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Way of a Gaucho

Way of a Gaucho

1952
×
★★★½
Edit this entry  
07
Studies for the Decay of the West

Studies for the Decay of the West

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Devil's Honey

The Devil's Honey

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry