Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
Read the review Edit this entry  
17
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
Read the review Edit this entry  
16
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
Read the review Edit this entry  
15
The Northman

The Northman

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Copshop

Copshop

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sinister

Sinister

2012
×
Read the review Edit this entry  
11
King of New York

King of New York

1990
×
Read the review Edit this entry  
10
Carrie

Carrie

1976
×
Read the review Edit this entry  
10
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
Read the review Edit this entry  
09
The Novice

The Novice

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
Read the review Edit this entry  
05
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
Read the review Edit this entry  
31
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
Read the review Edit this entry  
28
X

X

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
End of Watch

End of Watch

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
Read the review Edit this entry  
18
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
Read the review Edit this entry  
06
The Batman

The Batman

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
Cathy Come Home

Cathy Come Home

1966
×
Edit this entry  
08
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
Edit this entry  
08
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
Read the review Edit this entry  
02
The Guilty

The Guilty

2021
×
Edit this entry  
02
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Malignant

Malignant

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Wagoner

The Wagoner

1963
×
Edit this entry  
24
Black Girl

Black Girl

1966
×
Edit this entry  
18
Scream

Scream

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Blackhat

Blackhat

2015
×
Edit this entry  
04
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Whispering Star

The Whispering Star

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry