Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Edit this entry  
12
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
08
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
07
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Stunt Man

The Stunt Man

1980
×
★★★½
Edit this entry  
03
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
20
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Read prior review Edit this entry  
03
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
Read prior review Edit this entry  
02
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★½
Edit this entry  
08
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
Edit this entry  
06
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Edit this entry  
06
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Edit this entry  
06
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

1984
×
★★★
Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
02
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry