Sort by

moved has logged 68 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
29
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
Read the review Edit this entry  
14
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
23
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ghost

Ghost

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Saint

The Saint

1997
×
★★
Edit this entry  
06
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★½
Edit this entry  
02
Dune: Part Two

Dune: Part Two

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry