graceclark has logged 203 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Women Without Men

Women Without Men

2009
×
Edit this entry  
31
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sisters

Sisters

1972
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mank

Mank

2020
×
★★
Edit this entry  
25
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
Read the review Edit this entry  
23
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
Edit this entry  
23
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★★
Edit this entry  
19
Humoresque

Humoresque

1946
×
★★
Edit this entry  
18
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Baby Boom

Baby Boom

1987
×
★★
Edit this entry  
17
Mannequin

Mannequin

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Possessed

Possessed

1931
×
Read the review Edit this entry  
15
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
Edit this entry  
14
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sadie McKee

Sadie McKee

1934
×
★★★½
Edit this entry  
12
Badlands

Badlands

1973
×
★★★
Edit this entry  
12
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
12
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Diary of an African Nun

The Diary of an African Nun

1977
×
Edit this entry  
01
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Edit this entry  
01
Four Women

Four Women

1975
×
Edit this entry  
30
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Blind Alley

Blind Alley

1939
×
Edit this entry  
26
Autumn Leaves

Autumn Leaves

1956
×
Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Edit this entry  
23
The Women

The Women

1939
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Edit this entry  
20
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★
Edit this entry  
20
Anthem

Anthem

1991
×
Edit this entry  
20
Affirmations

Affirmations

1990
×
Edit this entry  
19
Long Train Running: A History of the Oakland Blues

Long Train Running: A History of the Oakland Blues

1981
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
American Revolutionary: The Evolution of Grace Lee Boggs

American Revolutionary: The Evolution of Grace Lee Boggs

2013
×
Edit this entry  
15
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
Edit this entry  
15
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tiny: The Life of Erin Blackwell

Tiny: The Life of Erin Blackwell

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Elena and Her Men

Elena and Her Men

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sisters Rising

Sisters Rising

2020
×
Edit this entry  
07
Old Boyfriends

Old Boyfriends

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Cobweb

The Cobweb

1955
×
★★★★
Edit this entry