Sort by

grace has logged 113 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Chef

Chef

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
Read the review Edit this entry  
23
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
High School Musical

High School Musical

2006
×
Read the review Edit this entry  
21
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
Read the review Edit this entry  
21
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
In Time

In Time

2011
×
Read the review Edit this entry  
14
The Mystery of D.B. Cooper

The Mystery of D.B. Cooper

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
Read the review Edit this entry  
23
Frida

Frida

2002
×
Edit this entry  
21
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
Read the review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
Read the review Edit this entry  
16
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
Read the review Edit this entry  
02
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
Read the review Edit this entry  
02
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Edit this entry  
02
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
Edit this entry  
26
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Shithouse

Shithouse

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Falling Inn Love

Falling Inn Love

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
Read the review Edit this entry  
14
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
Read the review Edit this entry  
12
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Hereditary

Hereditary

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
Read the review Edit this entry  
07
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
07
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
Read the review Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Primary Colors

Primary Colors

1998
×
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
Edit this entry  
28
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
Edit this entry  
27
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
Edit this entry  
23
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
Read the review Edit this entry  
18
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Edit this entry  
13
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
Read the review Edit this entry  
12
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
Read the review Edit this entry