RSS feed for Grace
  • Zombieland: Double Tap

    Zombieland: Double Tap

    ★★★½

    emma stone if you see this i’m free this thursday if you want to hang out so please respond so we can hang out this thursday when i’m free

  • Hustlers

    Hustlers

    ★★★★½

    the power of women i am QUAKING. hit me up if you too want to go scam some rich men after seeing this

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★★

    If you watched It Chapter 2 and wouldn’t sell your soul to be part of the Losers Club, did you really watch It Chapter 2? Also, I’m crying, and I love Richie Tozier and Eddie Kaspbrak with my entire heart.

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★★★★

    The most beautiful film of all time. Period. I’ve probably seen CMBYN at least a dozen times now, and it still touches the deepest part of my soul in a way that nothing else has. It is profound, moving, and tragic, and it exemplifies everything a film should be. I genuinely don’t think there will ever be another film that hits quite as hard as this one does.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★½

    I honestly didn’t know what to think about Midsommar after I saw it a few days ago (aside from the fact that it’s some of the most stunning cinematography I’ve ever seen), but I think it says a lot that I can’t get it out of my head three days later. I can’t even begin to describe this film but would highly recommend it as long as you don’t mind a little bit of gore. It messed with my mind in the best ways and is an experience, to say the least.

  • The Hangover

    The Hangover

    ★★★

    Bradley Cooper is SO hot in this movie. I’m not okay.

  • Miss Stevens

    Miss Stevens

    ★★★★½

    I’ve said it once, and I’ll say it again...Miss Stevens is a very, very, very special film. Even after seeing it three times, it still touches my soul in a way I can’t even describe. The storyline is one of a kind, and Timothée Chalamet and Lily Rabe’s performances are flawless and make the entire movie. Please, please watch Miss Stevens. I promise you’ll be glad you did (even if it means Sister Golden Hair will forever be stuck in your head.)

  • Ibiza

    Ibiza

    ★★★½

    Unpopular opinion: This movie is pretty cute, and although it’s far from perfect, I feel like it’s on to something. I mainly decided to watch it because of Richard Madden (who is an absolute revelation as Leo West, my god), but I honestly ended up enjoying other aspects of it. It hasn’t gotten the best reviews and isn’t spectacular by any means, but if you like fluffy romantic comedies AND beautiful Scottish men, I’d recommend trying it out.

  • Creed

    Creed

    ★★★★½

    Before I sat down to watch Creed, I was expecting a mediocre and predictable boxing narrative...I’ve never been more wrong, and there are no words to describe how blown away I was by this movie. Michael B. Jordan’s performance is not only believable, but it is also intense and inspiring. The lives of Adonis and Apollo Creed are so fleshed out that it’s crazy to think of them as fictional characters. Creed is fun from start to finish and had…

  • Kingsman: The Golden Circle

    Kingsman: The Golden Circle

    ★★★★½

    Maybe it’s just me, but I feel like The Golden Circle is even funnier, more exciting, and all-around more enjoyable than the epic first installment of the Kingsman saga. Can we also just take a minute to appreciate Eggsy in the orange suit? I’m here for it, bruv.

  • Eddie the Eagle

    Eddie the Eagle

    ★★★★

    I just finished Eddie the Eagle, and I literally feel SO GOOD about life. My heart is full...this is one of the most uplifting things I’ve seen in a while. 

    Also, why don’t we ever talk about how insanely talented Taron Egerton is? Per usual, he gives a hell of a performance as Eddie. I’d definitely recommend this film to anyone needing a little bit of sunshine.

  • Kingsman: The Secret Service

    Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

    The church scene...a cinematic masterpiece. Taron Egerton and Colin Firth fighting in suits doesn’t hurt either.