Sort by

grace has logged 243 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Trance

Trance

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phil Lynott: Songs for While I'm Away

Phil Lynott: Songs for While I'm Away

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fresh Kill

Fresh Kill

1994
×
Read the review Edit this entry  
18
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Bustin' Loose

Bustin' Loose

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My First Film

My First Film

2018
×
Read prior review Edit this entry  
27
Boxing Day

Boxing Day

2021
×
Edit this entry  
26
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hit the Road

Hit the Road

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Luv U Cuz

Luv U Cuz

2021
×
Edit this entry  
07
Cracked

Cracked

2021
×
Edit this entry  
06
Pure

Pure

2021
×
Edit this entry  
06
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
He Got Game

He Got Game

1998
×
Read the review Edit this entry  
04
Growing Fangs

Growing Fangs

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
Read the review Edit this entry  
31
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
Read the review Edit this entry  
18
BABYBANGZ

BABYBANGZ

2021
×
Edit this entry  
18
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Ear for Eye

Ear for Eye

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Lingui, The Sacred Bonds

Lingui, The Sacred Bonds

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Long Train Running: A History of the Oakland Blues

Long Train Running: A History of the Oakland Blues

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Back Inside Herself

Back Inside Herself

1984
×
Edit this entry  
26
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry