Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Raise Your Voice

Raise Your Voice

2004
×
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Captive Audience: A Real American Horror Story

Captive Audience: A Real American Horror Story

2022
×
Edit this entry  
27
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
Edit this entry  
26
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Deep Water

Deep Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kimi

Kimi

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Marry Me

Marry Me

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
National Theatre Live: The Lehman Trilogy

National Theatre Live: The Lehman Trilogy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Jaws

Jaws

1975
×
Read the review Edit this entry  
02
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Brian Cox on Acting in Tragedy

Brian Cox on Acting in Tragedy

1989
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bye Bye Birdie

Bye Bye Birdie

1963
×
Read the review Edit this entry  
25
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★½
Edit this entry  
17
National Theatre Live: Edward Albee's Who's Afraid of Virginia Woolf?

National Theatre Live: Edward Albee's Who's Afraid of Virginia Woolf?

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Town

The Town

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Street Gang: How We Got to Sesame Street

Street Gang: How We Got to Sesame Street

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry