Sort by

grace spelman has logged 146 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hair

Hair

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry