Sort by

grace spelman has logged 28 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Teacher

The Teacher

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
Read the review Edit this entry  
19
District 9

District 9

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Primer

Primer

2004
×
Read the review Edit this entry  
09
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Riff-Raff

Riff-Raff

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Incident by a Bank

Incident by a Bank

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry