• Midnight Mass

    Midnight Mass

    ★★★★★

    Religious text subverted and vampires. BOX OF DIRT. UHHHH YEAH. Death to bev. Study on faith. Very nice. I liiiike it

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★½

    Fun. Last act a shambles. Thomasin voice

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

    Laughed. Cried. Mostly cried.

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

    Xialing is gay. Fact

  • Good Time

    Good Time

    ★★★★★

    This movie had my ass so tight. None stop my heart was racing. Never knew what was coming. Robert Pattinson is so dirty and stinky in this movie I love it

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    Watched this w my gf and she cried

  • Widows

    Widows

    ★★★★½

    Viola Davis and Elizabeth Debicki going from slapping each other to becoming bffs, retweet if you agree.

  • The Haunting of Hill House

    The Haunting of Hill House

    ★★★★★

    I have never seen something that binds reality and the paranormal so seemlessly. I’m in awe. 

    The most horrific thing about this is how emotional it made me. NELLIE DESERVED BETTER. 

    Also. Carla Gugino really fukn did it for me.

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★★

    This is my fucking tempo. Luv it. 

    Chazelle’s macroshots - oof! I spent the entire movie thinking that JK Simmons looked like a turkey??

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★★

    If you rated Gone Girl less than 5 stars it’s probably because Nick Dunne reminded you of yourself.


    Anyway. Excelllllent performance by Rosamund Pike. And yet again, David Fincher establishes himself as one the best directors of this generation. His command of your attention and impeccable timing are incomparable.


    Also may I add. When Fincher cuts the sound and black flashes on the screen when **** is killed !

  • Maniac

    Maniac

    ★★★★½

    It was confusing, it was fun. It was colourful and it was sad. This retro futuristic world really got my nips hard too.  

    I would give it 5 stars if Jonah Hill didn’t make me feel so uncomfortable.

  • Carol

    Carol

    ★★★★★

    This shit was filmed on 16mm so it’s got that sweet fuzziness about it. Chef kiss**
         Straight ppl say that they were distant and cold. Yikes. You just don’t get it. There’s a tentativeness in how they approached each other and honestly I fukn felt that on a level. The fear, the doubt, and the discovery that they share that connection :’)
         Cate Blanchett’s performance was honestly just mesmerising. I couldn’t stop thinking about it for days. And the costumes were so beautifully crafted too.