• Downfalls High

  • Canvas

    ★★★★

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★½

  • Happiest Season

    ★★½

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • We Are Who We Are

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Ammonite

    ★★★½

  • Omelia contadina

    ★★★½

  • The Ties

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • Summerland

    ★★★

  • Jeffrey Epstein: Filthy Rich

  • Out

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★★

  • A Secret Love

    ★★★★★

  • Normal People

    ★★★★

  • Tigertail

    ★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • The Metamorphosis of Birds

    ★★★★★

  • Bad Tales

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Shirley

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • The New Pope

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • The Irishman: In Conversation

  • Richard Jewell

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Saria

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Martin Eden

    ★★★★½

  • The Laundromat

    ★½

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★★

  • First Cow

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Waves

    ★★★★½

  • The Aeronauts

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Float

    ★★★½

  • Hair Love

    ★★★★

  • Nimic

    ★★★★

  • Daughter

    ★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Memorable

    ★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • I Lost My Body

    ★★½

  • Rocketman

    ★★★★

  • The Neighbors' Window

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★½

  • Guava Island

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

  • Honey Boy

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Kitbull

    ★★★★

  • Vice

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Mary Poppins Returns

    ★★½

  • Water Lilies by Monet

    ★★★★★