Sort by

grandslamwich has logged 259 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Stronger

Stronger

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Slice

Slice

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The New World

The New World

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
17
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★½
Edit this entry  
16
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Catwoman

Catwoman

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
15
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry