RSS feed for granthamilton

granthamilton has logged 94 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Pusher III

Pusher III

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pusher II: With Blood on My Hands

Pusher II: With Blood on My Hands

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Midori

Midori

1992
×
Edit this entry  
18
The Death Lullaby

The Death Lullaby

1985
×
Read the review Edit this entry  
17
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
Them That Follow

Them That Follow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★
Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
Raw

Raw

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
29
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mister America

Mister America

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Night of the Lepus

Night of the Lepus

1972
×
★★
Edit this entry  
03
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★
Edit this entry  
03
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pulse

Pulse

2001
×
★★★
Edit this entry  
19
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Down Periscope

Down Periscope

1996
×
Read the review Edit this entry  
16
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★
Edit this entry  
14
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Burning

Burning

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
DOA: Dead or Alive

DOA: Dead or Alive

2006
×
Read the review Edit this entry