Sort by

Alex has logged 93 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
God Exists, Her Name Is Petrunya

God Exists, Her Name Is Petrunya

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Goddess of Fortune

The Goddess of Fortune

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Private Fears in Public Places

Private Fears in Public Places

2006
×
★★★
Edit this entry  
15
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★½
Edit this entry  
14
Being There

Being There

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★½
Edit this entry  
26
Arabian Nights

Arabian Nights

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Luce

Luce

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dominion

Dominion

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Le Pont du Nord

Le Pont du Nord

1981
×
★★★
Edit this entry  
03
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hypothesis of the Stolen Painting

The Hypothesis of the Stolen Painting

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Martha

Martha

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
A Walk Through H: The Reincarnation of an Ornithologist

A Walk Through H: The Reincarnation of an Ornithologist

1979
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★½
Edit this entry  
10
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bait

Bait

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★½
Edit this entry  
20
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
La Chienne

La Chienne

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The General Line

The General Line

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★½
Edit this entry