Sort by

Tim has logged 317 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Priceless

Priceless

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Interrupters

The Interrupters

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bodied

Bodied

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Robotrix

Robotrix

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stuber

Stuber

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Arbor

The Arbor

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Undefeatable

Undefeatable

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heavy Metal

Heavy Metal

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cold Case Hammarskjöld

Cold Case Hammarskjöld

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Dance of Reality

The Dance of Reality

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Man from Reno

Man from Reno

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Midway

Midway

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry