Sort by

gravityfalling has logged 639 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★
Edit this entry  
29
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Holidate

Holidate

2020
×
★½
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
Sword of the Stranger

Sword of the Stranger

2007
×
★★
Edit this entry  
22
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Extreme Job

Extreme Job

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Alex's Dream

Alex's Dream

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
18
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Notebook

The Notebook

2004
×
Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★
Edit this entry  
20
Azur & Asmar: The Princes' Quest

Azur & Asmar: The Princes' Quest

2006
×
Edit this entry  
18
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★
Edit this entry  
08
The Cat and the Moon

The Cat and the Moon

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beginners

Beginners

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★½
Edit this entry  
03
Election

Election

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry