Sort by

gravityfalling has logged 30 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ride Your Wave

Ride Your Wave

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Psych 2: Lassie Come Home

Psych 2: Lassie Come Home

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Birdboy: The Forgotten Children

Birdboy: The Forgotten Children

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bambi Meets Godzilla

Bambi Meets Godzilla

1969
×
★★½
Edit this entry  
11
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Travelling Players

The Travelling Players

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Smiling Friends

Smiling Friends

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Clueless

Clueless

1995
×
★★½
Edit this entry  
01
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Edit this entry