Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
James Hernando

James Hernando

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for James
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • James’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Decision to Leave

    Decision to Leave 2022

    ★★★★½ Watched by James Hernando 14 Aug 2022

    the plot is not as heavy as his other films BUT this is by far the most complex and interesting characters among all his works and because of this well-written characters, it made the plot interesting and saved the whole movie from getting a snooze fest. overall I loved every minute watching this film

  • Prey

    Prey 2022

    ★★★★ Watched by James Hernando 09 Aug 2022

    OMG ITS SO GOOD!!!

  • The Gray Man

    The Gray Man 2022

    ★★★★ Watched by James Hernando 25 Jul 2022

    IT’S SO GOOD

  • Cha Cha Real Smooth

    Cha Cha Real Smooth 2022

    ★★★★½ Watched by James Hernando 22 Jun 2022

    ANG GANDA NAREALIZE KO IT’S MY FAVORITE COMING-OF-AGE FILM 😩

  • Nice View

    Nice View 2022

    ★★★★½ Watched by James Hernando 05 Jun 2022

    PAKSHET MAGANDA

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched by James Hernando 19 May 2022

    THIS. IS. A. MASTERPIECE. 
    This would be an instant classic favorite

  • Barber's Tales

    Barber's Tales 2013

    ★★★★½ Watched by James Hernando 06 May 2022

    ang ganda putangina napakaganda, napakagaling ni Eugene Domingo!

  • The Boy in the Striped Pyjamas

    The Boy in the Striped Pyjamas 2008

    ★★★★ Watched by James Hernando 23 Apr 2022

    ☹️

  • My Blood & Bones in a Flowing Galaxy

    My Blood & Bones in a Flowing Galaxy 2021

    ★★★½ Watched by James Hernando 17 Apr 2022

    maganda

  • Tale of Cinema

    Tale of Cinema 2005

    ★★ Watched by James Hernando 17 Apr 2022

    ??

  • Miracle: Letters to the President

    Miracle: Letters to the President 2021

    ★★★★ Watched by James Hernando 27 Mar 2022

    maganda

  • Fresh

    Fresh 2022

    ★★★★ Watched by James Hernando 24 Mar 2022

    aaaaaaHHH it’s so good!

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 5
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.