Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Royal Wedding

Royal Wedding

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kisses For My President

Kisses For My President

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Super Troopers

Super Troopers

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hackers

Hackers

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kiss Me Kate

Kiss Me Kate

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry