grayson has logged 199 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Child

The Child

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Armadillo

Armadillo

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Capturing Reality

Capturing Reality

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry