Sort by

graysinthealps has logged 30 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Capturing Reality

Capturing Reality

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Once

Once

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry