Sort by

Andrew has logged 171 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Glass

Glass

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Split

Split

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Free Birds

Free Birds

2013
×
★★
Edit this entry  
26
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
No Way Out

No Way Out

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★★
Edit this entry  
13
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★
Edit this entry  
08
Get Hard

Get Hard

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★½
Edit this entry  
06
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
League of Legends: Origins

League of Legends: Origins

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Teen Titans Go! vs. Teen Titans

Teen Titans Go! vs. Teen Titans

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry