• The Northman

    ★★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • Don't Look Up

  • Nightmare Alley

    ★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • Belfast

    ★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★½

  • The Green Knight

    ★★★½

  • Pig

    ★★★★★

  • Red Rocket

    ★★★★½

  • Titane

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • Val

    ★★★★

  • Annette

    ★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★★

  • Passing

    ★★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★½

  • Wonder Woman 1984

    ★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Some Kind of Heaven

    ★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★

  • Joker

    ★½

  • Happy as Lazzaro

    ★★★½

  • Skate Kitchen

    ★★★★½

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★½

  • Her

    ★★★★½

  • Before Midnight

    ★★★½

  • Daddy Longlegs

    ★★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★

  • Sideways

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Winged Migration

    ★★★★★

  • Vanilla Sky

    ★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★½

  • Mission: Impossible II

    ★★★½

  • The Insider

    ★★★½

  • Amarillo By Morning

    ★★★★½

  • Léon: The Professional

    ★★★

  • Three Colors: Blue

    ★★★★

  • A League of Their Own

    ★★★★½

  • The Player

    ★★★½

  • Point Break

    ★★★½

  • Thelma & Louise

    ★★★★

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • True Stories

    ★★★★★

  • The Mission

    ★★★★

  • Tampopo

    ★★★★½

  • Tootsie

    ★★★★

  • Diner

    ★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★½

  • All That Jazz

    ★★★★½

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★½

  • Mikey and Nicky

    ★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★½

  • The Taking of Pelham One Two Three

    ★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Badlands

    ★★★★

  • What's Up, Doc?

    ★★★★

  • Gimme Shelter

    ★★★★★