Greennerdcinema has logged 1,011 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Sister's Keeper

My Sister's Keeper

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Croods

The Croods

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Maudie

Maudie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Fall from Grace

A Fall from Grace

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Front of the Class

Front of the Class

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Dinner with Hervé

My Dinner with Hervé

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Skeleton Key

The Skeleton Key

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
We Are What We Are

We Are What We Are

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hulk

Hulk

2003
×
Read the review Edit this entry  
18
Flawless

Flawless

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dos tipos de cuidado

Dos tipos de cuidado

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Another Dawn

Another Dawn

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Concussion

Concussion

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry