RSS feed for jay

jay has logged 269 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mid90s

Mid90s

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tully

Tully

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Oldboy

Oldboy

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
Monsters vs Aliens

Monsters vs Aliens

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Billionaire Boys Club

Billionaire Boys Club

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Mind of Jake Paul

The Mind of Jake Paul

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry