RSS feed for jay

jay has logged 152 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The King's Man

The King's Man

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Saw III

Saw III

2006
×
★★
Edit this entry  
29
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Anima

Anima

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ma

Ma

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Chasing Happiness

Chasing Happiness

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Doors

The Doors

1991
×
Read the review Edit this entry  
01
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★
Read the review Edit this entry