Sort by

Alec Greer has logged 624 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Week Of

The Week Of

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Sandy Wexler

Sandy Wexler

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pet Peeve

Pet Peeve

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a SpongeBob Christmas!

It's a SpongeBob Christmas!

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Winnie the Pooh & Christmas Too

Winnie the Pooh & Christmas Too

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
The SpongeBob Musical: Live on Stage!

The SpongeBob Musical: Live on Stage!

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Togo

Togo

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mice Follies

Mice Follies

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hic-cup Pup

Hic-cup Pup

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Tom and Jerry: The Movie

Tom and Jerry: The Movie

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Robots

Robots

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rugrats in Paris: The Movie

Rugrats in Paris: The Movie

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry