Sort by

Alec Greer has logged 74 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Borrowers

The Borrowers

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Critters

Critters

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spy

Spy

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cujo

Cujo

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cat's Eye

Cat's Eye

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Aliens in the Attic

Aliens in the Attic

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Down and Outing

Down and Outing

1961
×
Read the review Edit this entry  
24
Home on the Range

Home on the Range

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dr. Jekyll and Mr. Mouse

Dr. Jekyll and Mr. Mouse

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Motor Mania

Motor Mania

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Charlotte's Web

Charlotte's Web

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Into the Unknown: Making Frozen II

Into the Unknown: Making Frozen II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Happy Happy Joy Joy: The Ren & Stimpy Story

Happy Happy Joy Joy: The Ren & Stimpy Story

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ducksters

The Ducksters

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The High and the Flighty

The High and the Flighty

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Little Boy Boo

Little Boy Boo

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Forest

Once Upon a Forest

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Boo Boo Runs Wild

Boo Boo Runs Wild

1999
×
Read the review Edit this entry  
13
You Were Never Duckier

You Were Never Duckier

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Ham in a Role

A Ham in a Role

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pre-Hysterical Hare

Pre-Hysterical Hare

1958
×
Read the review Edit this entry  
13
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dennis the Menace

Dennis the Menace

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Pink Phink

The Pink Phink

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tortoise Beats Hare

Tortoise Beats Hare

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Old Mill

The Old Mill

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zoom and Bored

Zoom and Bored

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tiny Toon Adventures: How I Spent My Vacation

Tiny Toon Adventures: How I Spent My Vacation

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mouse Wreckers

Mouse Wreckers

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Howard

Howard

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry