Sort by

nick nightingale has logged 180 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
Read the review Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
Read the review Edit this entry  
15
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
Read the review Edit this entry  
11
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Old School

Old School

2003
×
Read the review Edit this entry  
17
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
Read the review Edit this entry  
12
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Sky Captain and the World of Tomorrow

Sky Captain and the World of Tomorrow

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
First Man

First Man

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cowboys and Angels

Cowboys and Angels

1991
×
Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
War Dogs

War Dogs

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry