Sort by

nick nightingale has logged 21 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Intern

The Intern

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

1978
×
Read the review Edit this entry  
10
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
Read the review Edit this entry