Gregory has logged 1,670 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Intruders

Intruders

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wedding Rehearsal

Wedding Rehearsal

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cas & Dylan

Cas & Dylan

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The D Train

The D Train

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jimmy Vestvood: Amerikan Hero

Jimmy Vestvood: Amerikan Hero

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Other Side of the Door

The Other Side of the Door

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Love Parade

The Love Parade

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Myrna Loy: So Nice to Come Home To

Myrna Loy: So Nice to Come Home To

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lonelyhearts

Lonelyhearts

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ambassador's Daughter

The Ambassador's Daughter

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bachelor and the Bobby-Soxer

The Bachelor and the Bobby-Soxer

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
So Goes My Love

So Goes My Love

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Rains Came

The Rains Came

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Miracle Worker

The Miracle Worker

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Two Girls and a Sailor

Two Girls and a Sailor

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inside Daisy Clover

Inside Daisy Clover

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beneath the 12-Mile Reef

Beneath the 12-Mile Reef

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Freeheld

Freeheld

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midnight Lace

Midnight Lace

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
One Missed Call

One Missed Call

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Internecine Project

The Internecine Project

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Steal

The Big Steal

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Camille

Camille

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
And Then There Were None

And Then There Were None

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Topper Returns

Topper Returns

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Topper Takes a Trip

Topper Takes a Trip

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Man Who Could Work Miracles

The Man Who Could Work Miracles

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pleasure Cruise

Pleasure Cruise

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Naked and the Dead

The Naked and the Dead

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Ugly Dachshund

The Ugly Dachshund

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Blade of Grass

No Blade of Grass

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Prisoner of Second Avenue

The Prisoner of Second Avenue

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Travels with My Aunt

Travels with My Aunt

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Road Builder

The Road Builder

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bunny O'Hare

Bunny O'Hare

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Michael Jackson's Journey from Motown to Off the Wall

Michael Jackson's Journey from Motown to Off the Wall

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
That Way With Women

That Way With Women

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Five

Five

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
On the Beach

On the Beach

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The World, the Flesh and the Devil

The World, the Flesh and the Devil

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry