jem 🧸 has logged 168 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
27
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Jack Whitehall: Christmas with my Father

Jack Whitehall: Christmas with my Father

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★½
Edit this entry  
22
Fist Fight

Fist Fight

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
City of God

City of God

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Room

The Room

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★½
Edit this entry  
03
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
13th

13th

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Da Kath & Kim Code

Da Kath & Kim Code

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
2012

2012

2009
×
½
Edit this entry  
19
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Badlands

Badlands

1973
×
★★
Edit this entry  
04
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Equals

Equals

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry