Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Contagion

Contagion

2011
×
Edit this entry  
07
Wild Nights with Emily

Wild Nights with Emily

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
01
Herbie

Herbie

1966
×
Edit this entry  
01
Freiheit

Freiheit

1966
×
Edit this entry  
01
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Edit this entry  
01
Look at Life

Look at Life

1965
×
Edit this entry  
31
Star 80

Star 80

1983
×
★★★
Edit this entry  
31
Critters 4

Critters 4

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Persuasion

Persuasion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Critters 3

Critters 3

1991
×
★★½
Edit this entry  
30
Critters 2

Critters 2

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Orphan Train

Orphan Train

1979
×
Read the review Edit this entry  
29
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Father of the Bride

Father of the Bride

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★½
Edit this entry  
26
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Edit this entry  
25
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Edit this entry  
25
Dog Gone Modern

Dog Gone Modern

1939
×
Edit this entry  
24
Umma

Umma

2022
×
★★
Edit this entry  
24
Fresh

Fresh

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Porky's Tire Trouble

Porky's Tire Trouble

1939
×
Read the review Edit this entry  
21
Pied Piper Porky

Pied Piper Porky

1939
×
Edit this entry  
21
Father of the Bride

Father of the Bride

1950
×
★★★★
Edit this entry  
19
Back to School

Back to School

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hollywood My Home Town

Hollywood My Home Town

1965
×
★★★
Edit this entry  
18
Critters

Critters

1986
×
★★½
Edit this entry  
17
The Making of 'American Graffiti'

The Making of 'American Graffiti'

1998
×
Edit this entry  
17
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Edit this entry  
15
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Edit this entry  
14
Lenny

Lenny

1974
×
★★
Edit this entry  
13
The Film Fan

The Film Fan

1939
×
Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Master

Master

2022
×
★★½
Edit this entry  
10
Hair Wolf

Hair Wolf

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Liza with a Z

Liza with a Z

1972
×
★★★
Edit this entry  
09
Cabaret: A Legend in the Making

Cabaret: A Legend in the Making

1998
×
Edit this entry  
09
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★
Edit this entry  
08
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Edit this entry  
07
Julia

Julia

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sniffles and the Bookworm

Sniffles and the Bookworm

1939
×
Edit this entry  
04
Chicken Jitters

Chicken Jitters

1939
×
Edit this entry  
04
Hare-um Scare-um

Hare-um Scare-um

1939
×
Edit this entry  
04
Daffy Duck and the Dinosaur

Daffy Duck and the Dinosaur

1939
×
★★★★
Edit this entry