Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
OSHA Winfrey

OSHA Winfrey

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for OSHA
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • OSHA’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Critters 4

    Critters 4 1992

    ★★ Watched by OSHA Winfrey 31 Jul 2022

    Diminishing returns on this series. Still want to watch the new one.

  • Persuasion

    Persuasion 2022

    ★★ Watched by OSHA Winfrey 30 Jul 2022

    Unreasonably upset that they mention Beethoven’s Für Elise, which he never published or publicly played, and was only discovered in the 1860s.

  • Critters 2

    Critters 2 1988

    ★★★ Watched by OSHA Winfrey 30 Jul 2022

    The T Birds tried to bully Eugene but look at him now, running his own Hungry Heifer franchise

  • Orphan Train

    Orphan Train 1979

    Watched by OSHA Winfrey 29 Jul 2022

    What if orphans got on a train?

    It’s on YouTube, it’s fine in the background

  • All That Jazz

    All That Jazz 1979

    ★★★★★ Rewatched by OSHA Winfrey 29 Jul 2022

    Commentary by editor Alan Heim

  • Father of the Bride

    Father of the Bride 2022

    ★½ Watched by OSHA Winfrey 28 Jul 2022

    Boring, poorly written, and not funny. The parental divorce plot is a disaster for the whole movie. 

    What’s Huan’s deal?

  • Where the Crawdads Sing

    Where the Crawdads Sing 2022

    ★★★★½ Watched by OSHA Winfrey 26 Jul 2022

    A bit clunky in areas but a very effective ending

  • Porky's Tire Trouble

    Porky's Tire Trouble 1939

    Watched by OSHA Winfrey 21 Jul 2022

    I don’t know who any of those faces were supposed to be

  • Back to School

    Back to School 1986

    ★★ Watched by OSHA Winfrey 19 Jul 2022

    Well that’s just silly

  • Top Secret!

    Top Secret! 1984

    ★★★★½ Watched by OSHA Winfrey 19 Jul 2022

    There is A LOT going on here

  • Greyhound

    Greyhound 2020

    ★★★½ Watched by OSHA Winfrey 12 Jul 2022

    I’m such a sucker for this stuff

  • Ant-Man

    Ant-Man 2015

    ★★★★ Watched by OSHA Winfrey 05 Jul 2022

    Pretty good!

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 8

Review Tags

3
  • theater
  • blank check special features
  • commentary
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.