Sort by

anya jane has logged 313 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Glass

Glass

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Missing Link

Missing Link

2019
×
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Grass

Grass

2018
×
Read prior review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
Edit this entry  
23
Bombshell

Bombshell

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Togo

Togo

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
Edit this entry  
19
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read prior review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Field Niggas

Field Niggas

2015
×
Edit this entry  
15
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
Edit this entry  
14
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
Edit this entry  
13
There's Always Tomorrow

There's Always Tomorrow

1956
×
Edit this entry  
12
Frozen II

Frozen II

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
Edit this entry  
10
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
1917

1917

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
Edit this entry  
08
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Waves

Waves

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
Edit this entry  
02
Diamantino

Diamantino

2018
×
Edit this entry  
02
The Report

The Report

2019
×
Edit this entry  
30
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
Edit this entry  
30
Streetwise

Streetwise

1984
×
Edit this entry  
30
Atlantics

Atlantics

2019
×
Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Edit this entry  
26
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Lizzie

Lizzie

2018
×
Edit this entry  
25
Hotel by the River

Hotel by the River

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Ms. Purple

Ms. Purple

2019
×
Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry