Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Desperate

Desperate

1947
×
★★★½
Edit this entry  
05
Inferno

Inferno

1953
×
★★★★
Edit this entry  
04
Kansas City Princess

Kansas City Princess

1934
×
★★★½
Edit this entry  
04
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Border Incident

Border Incident

1949
×
★★★
Edit this entry  
29
The Petrified Forest

The Petrified Forest

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Special Agent

Special Agent

1935
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Affairs of Annabel

The Affairs of Annabel

1938
×
★★★
Edit this entry  
26
Pot o' Gold

Pot o' Gold

1941
×
★★★
Edit this entry  
24
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Blonde Crazy

Blonde Crazy

1931
×
★★★½
Edit this entry  
22
Criminal Lawyer

Criminal Lawyer

1937
×
★★★
Edit this entry  
22
Flight from Glory

Flight from Glory

1937
×
★★★½
Edit this entry  
21
Man Hunt

Man Hunt

1941
×
★★★½
Edit this entry  
20
Thieves' Highway

Thieves' Highway

1949
×
★★★★
Edit this entry  
16
Action in the North Atlantic

Action in the North Atlantic

1943
×
★★★★
Edit this entry  
15
Super-Sleuth

Super-Sleuth

1937
×
★★★
Edit this entry  
14
Maid's Night Out

Maid's Night Out

1938
×
★★★½
Edit this entry  
13
5th Ave Girl

5th Ave Girl

1939
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Guilty

The Guilty

1947
×
★★★★
Edit this entry  
11
This Could Be the Night

This Could Be the Night

1957
×
★★★½
Edit this entry  
09
Dead End

Dead End

1937
×
★★★★
Edit this entry  
07
Frisco Jenny

Frisco Jenny

1932
×
★★★
Edit this entry  
06
Safe in Hell

Safe in Hell

1931
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Fast Company

Fast Company

1938
×
★★★½
Edit this entry  
01
Luxury Liner

Luxury Liner

1948
×
★★★½
Edit this entry  
31
It's a Wonderful World

It's a Wonderful World

1939
×
★★★★
Edit this entry  
30
Trade Winds

Trade Winds

1938
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wake of the Red Witch

Wake of the Red Witch

1948
×
★★★★
Edit this entry  
29
Reap the Wild Wind

Reap the Wild Wind

1942
×
★★½
Edit this entry  
28
Thunder Afloat

Thunder Afloat

1939
×
★★★½
Edit this entry  
27
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Richest Girl in the World

The Richest Girl in the World

1934
×
★★★
Edit this entry  
26
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
26
One Way Passage

One Way Passage

1932
×
★★★★
Edit this entry  
25
She Freak

She Freak

1967
×
★★★½
Edit this entry  
24
Gentleman Jim

Gentleman Jim

1942
×
★★★½
Edit this entry  
23
Johnny Angel

Johnny Angel

1945
×
★★★½
Edit this entry  
22
Too Hot to Handle

Too Hot to Handle

1938
×
★★★
Edit this entry  
22
Fun in Acapulco

Fun in Acapulco

1963
×
★★★
Edit this entry  
21
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
20
In Caliente

In Caliente

1935
×
★★★½
Edit this entry  
20
Highway 301

Highway 301

1950
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mr. Peabody and the Mermaid

Mr. Peabody and the Mermaid

1948
×
★★★
Edit this entry  
20
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★½
Edit this entry  
20
Daughter of Shanghai

Daughter of Shanghai

1937
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Study in Scarlet

A Study in Scarlet

1933
×
★★½
Edit this entry