Sort by

griffi has logged 111 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Training Day

Training Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mike's New Car

Mike's New Car

2002
×
Read the review Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spookley and the Christmas Kittens

Spookley and the Christmas Kittens

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Baseball

Baseball

1994
×
Read the review Edit this entry  
19
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Our Planet

Our Planet

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mighty Ducks

The Mighty Ducks

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

1990
×
★★½
Edit this entry  
14
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Daddy Issues

Daddy Issues

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
½
Edit this entry  
04
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Take This Lollipop

Take This Lollipop

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry