• Elvis

    ★★★★

  • The Northman

    ★★★★½

  • Morbius

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • The Batman

    ★★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • Encanto

    ★★★½

  • Spencer

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★½

  • C'mon C'mon

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

  • Free Guy

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • After Yang

    ★★★★

  • Val

    ★★★★

  • Black Widow

    ★★★

  • Annette

    ★★★★½

  • Luca

    ★★★★

  • Bitchin': The Sound and Fury of Rick James

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★

  • Nobody

    ★★★★

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

  • Willy's Wonderland

    ★★★½

  • Mass

    ★★★★½

  • The Sparks Brothers

    ★★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★★

  • Heaven's Gate: The Cult of Cults

    ★★★½

  • A Christmas Cancellation

    ★★½

  • Happiest Season

    ★★★½

  • The Empty Man

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Zappa

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Father

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Cats

    ½

  • 1917

    ★★★★

  • Dark Waters

    ★★★★

  • The Knight Before Christmas

  • Lady and the Tramp

    ★½

  • Frozen II

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★½

  • Wonder Woman: Bloodlines

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Jesus Is King

    ★★½

  • Guns Akimbo

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Abominable

    ★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • First Cow

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Travis Scott: Look Mom I Can Fly

    ★★★

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Batman: Hush

    ★★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★★