Sort by

MaxL has logged 474 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★
Edit this entry  
30
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tell No One

Tell No One

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Read the review Edit this entry  
28
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
28
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Gulag

Gulag

1985
×
★★★½
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Murphy's Law

Murphy's Law

1986
×
★★★
Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Dinotopia

Dinotopia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
★★½
Edit this entry  
21
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★½
Edit this entry  
19
Maniac

Maniac

1980
×
★★½
Edit this entry  
19
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★
Edit this entry  
17
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
15
Bullet to the Head

Bullet to the Head

2012
×
★★
Edit this entry  
15
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
Edit this entry  
14
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★
Edit this entry  
13
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★
Edit this entry  
12
Dogma

Dogma

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
10
Payback

Payback

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
Edit this entry  
08
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
07
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★½
Edit this entry  
07
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Edit this entry  
04
Elysium

Elysium

2013
×
★★
Edit this entry  
03
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Persona

Persona

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★
Edit this entry  
30
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
Edit this entry  
29
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Saw III

Saw III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Saw II

Saw II

2005
×
★★½
Edit this entry  
28
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Edit this entry