RSS feed for natalie
  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

    The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

    ★★★½

    actual definition of poetic cinema

  • Saturday Night Fever

    Saturday Night Fever

    ½

    this movie would be good if there was no dialogue or storyline

  • Colours

    Colours

    ★★★½

    brooklynn prince did that!!! she’s just 9 years old!!! THE FUTURE IS FEMALE 💕🌈

  • Tall Girl

    Tall Girl

    this whole movie is so unnecessary

  • Clue

    Clue

    ★★★★

    tim curry is an actor

  • Gone with the Wind

    Gone with the Wind

    hated all these white people

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

    that ending was so heartbreaking, yet so fufilling wow

  • Dunkirk

    Dunkirk

    ★★★★

    dunkirk was shot so beautifully and clearly, i felt like i was actually inside that terrible war. it gave me so much anxiety (especially with that suspenseful ticking noise) and i loved it! there aren’t any character storylines but it works because it makes you feel like you are experiencing what they are experiencing in that moment when your life background doesn’t matter - only surviving matters.

    also fionn whitehead is so beautiful 😍 harry styles, who? lol

  • Julie & Julia

    Julie & Julia

    ★½

    found it very boring

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★★

    cultural impact:

                  █   
                  █         
                  █         
                  █                                   _
    richie tozier calling      any other character
         pennywise a                   in cinematic
         sloppy bitch                        history

  • Dial M for Murder

    Dial M for Murder

    ★★★★

    he got what he deserved!!!!!

  • The Goldfinch

    The Goldfinch

    ★★★½

    a very long, depressing, aesthetically pleasing film and i enjoyed it 🤷🏻‍♀️