Sort by

grogg has logged 266 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Shut Up and Play the Hits

Shut Up and Play the Hits

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Catfish

Catfish

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Edit this entry  
03
Indie Game: The Movie

Indie Game: The Movie

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Brave

Brave

2012
×
★★
Edit this entry  
01
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★
Edit this entry  
27
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Running Scared

Running Scared

1986
×
★★★½
Edit this entry  
22
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★½
Edit this entry  
15
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
12
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★½
Edit this entry  
12
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Man with the Iron Fists

The Man with the Iron Fists

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★
Edit this entry  
08
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★½
Edit this entry  
07
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★
Edit this entry  
31
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★½
Edit this entry  
30
Zelig

Zelig

1983
×
★★★
Edit this entry  
29
Revenge of the Ninja

Revenge of the Ninja

1983
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
John Carter

John Carter

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Battleship

Battleship

2012
×
½
Edit this entry  
21
LOL

LOL

2012
×
Edit this entry  
20
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Resurrect Dead: The Mystery of the Toynbee Tiles

Resurrect Dead: The Mystery of the Toynbee Tiles

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Sessions

The Sessions

2012
×
★★★★½
Edit this entry