Grooveman has logged 55 entries for films during June 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Speed

Speed

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
G.I. Joe: The Rise of Cobra

G.I. Joe: The Rise of Cobra

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Replacement Killers

The Replacement Killers

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Safe House

Safe House

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Texas Killing Fields

Texas Killing Fields

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Django

Django

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Don't Be Afraid of the Dark

Don't Be Afraid of the Dark

2010
×
Read the review Edit this entry  
16
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
TransSiberian

TransSiberian

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
X2

X2

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
X-Men

X-Men

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Amer

Amer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Killing Zoe

Killing Zoe

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Surviving the Game

Surviving the Game

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shadow of the Vampire

Shadow of the Vampire

2000
×
★★★
Edit this entry  
04
Piranha 3D

Piranha 3D

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★½
Edit this entry  
02
Bellflower

Bellflower

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry