Grooveman has logged 520 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Old School

Old School

2003
×
★★★½
Edit this entry  
28
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Masters of the Universe

Masters of the Universe

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Edit this entry  
18
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
American Reunion

American Reunion

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
I, Robot

I, Robot

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Go

Go

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Goon

Goon

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
Transporter 3

Transporter 3

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
Fatman

Fatman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Phantom

The Phantom

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Ref

The Ref

1994
×
★★★
Edit this entry  
27
Red Hill

Red Hill

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Sabotage

Sabotage

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry