Grooveman has logged 48 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Batman

Batman

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Goon: Last of the Enforcers

Goon: Last of the Enforcers

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Expendables 2

The Expendables 2

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The American

The American

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
300

300

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
The Expendables

The Expendables

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
The Snowman

The Snowman

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Death Sentence

Death Sentence

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
xXx

xXx

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
Torso

Torso

1973
×
★★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
Everly

Everly

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hitch

Hitch

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Repo Men

Repo Men

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★
Edit this entry  
08
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Shadow

Shadow

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
John Carter

John Carter

2012
×
Edit this entry  
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Cellular

Cellular

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Transporter

The Transporter

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Virtuosity

Virtuosity

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry